Bir Sayfa Seçin

APPANDİSİT AMELİYATI SONRASI:

Appandisit ameliyatı sonrası dönem kişiden kişiye,yapılan ameliyata (açık-laparaskopik),verilen anesteziye (genel-spinal)ve appandisitin evresi (patlama gösterip göstermemesine göre) değişiklik gösterebilir.

Perforasyon (patlama) gözlenmeyen bir apandisit sonrası ,eğer yapılan ameliyat laparaskopik (kapalı) ameliyat ise toparlanma süreci çok hızlı olur.Küçük kesiler sebebi karın kaslarında hissedilen ağrı ve gerilme çok az olur ve günlük aktiviteye dönüş çok hızlıdır.Laparaskopik appendektomi spinal anestezi ile yapılmadığından ,spinal anesteziye bağlı baş ağrısı beklenmez dolayısı ile bundan korunmak için gereken FAZLA sıvı tüketim süreci bu hastalara önerilmez.Ameliyatta 6 saat sonra hasta kendine geldiğinden itibaren barsak aktivitesinin artması,dolayısı ile gaz-gaita çıkarabilmesi için yürüyüş öneilir.Gaz çıkardıktan sonra beslenmeye başlanır.Genelde hastanede yatış süreci (Doktorunuzun belirttiği risk ve/veya hastanın ağrı eşiğine göre değişiklik gösterebilir.) 1(bir) gün olarak belirlenir.

Apandisit ameliyatı olan her hastaya evde kullanması için çeşitli ağrı kesiciler ve durumuna göre farklı gramajlarda antibiyotik verilir.Antibiyotik kullanımı genelde 1 hafta,ağrı kesici kullanımı 3-4 gün ile yeterli ve sınırlı tutulur.

Ameliyattan sonra vücuttan appendix organının alınmasına bağlı bedensel işeyişte bir bozukluk veya noksanlık olmaz. Uzun dönem takip ve kontrollere gerek yoktur.

-BESLENME:Ameliyat sonrası gaz gaita çıkışı söz konusu ise ve DOKTORUNUZ AKSİ VEYA FARKLI BİR UYARIDA BULUNMUYOR İSE yeme içme yeterli sıvı alma ve aşırı kuru beslenmeme kaydıyla serbest  bırakılır.

DİKKAT:Ameliyat sonrası şiddetli karın şişliği ve/veya  kusma olursa yeme içme kesilip doktorunuzla irtibata geçiniz.

-PANSUMAN:,Doktorunuzun önerisi doğrultusunda!!!ilk pansumandan sonraki gün epitelizsyon dediğimiz yara birleşmesinin asıl süreci tamamlandığından yara yeri açık bırakılabilir.Fakat doktorunuz belirli enfeksiyon risklernden bahsedeiyorsa sizden 1 hafta kadar günaşırı pansuman yaptırmanızı (bu sayede tara yeri kontrolü sağlanır) isteyebilir.

DİKKAT:Yara yerinden herhangi bir içerik (kan,kötü kokulu akıntı) geliyorsa ,ateş oluyorsa mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz!

-AKTİVİTE: 4 haftaya kadar yara yeri açılması ve fıtıklaşması gibi risklerden dolayı ağır aktivitelerden uzak durması tavsiye edilir.Bu süreç, kapalı ameliyatlarda yarı yarıya daha kısa tutulabilr.

DİKKAT:Yara yerinizde öksürürken,doğrulurken şişme kabarma gibi durumlar olursa doktorunuzla irtibata geçiniz!

-ÖZEL DURUMLAR:

-Appandisit patlaması söz konusu, ise hastanede yatış uzatılır.Karın içine dren konulmuş ve beslenme sınırlandırılabilir.Farklı ve büyük kesilerle ameliyat gerçekleştirilmiş olabilir ve ameliyat sonrasındaki aktivite süreci çok daha uzun ve imtinali planlanabilir.

-Ameliyat spinal anestezi ile yapılmış ise  ,ameliyattan hemen sonraki ciddi sıvı alımı önerilir.Sebebi spinal anesteziye bağlı gelişebilecek tansiyon düşüklüğü ve ciddi başağrısı riskidir.

OP DR MURAT AKBABA

%d blogcu bunu beğendi: