Bir Sayfa Seçin

                                     

                                                               

 

                              LAPAROSKOPİK GASTRİK MİNİ BY-PASS AMELİYATI BESLENME :

(Ameliyat olduğunuz günü 0. Gün kabul ederek)

1.Gün:Yapılan kaçak testlerinden olumsuz bir sonuç çıkmadığı takdirde 1500 ml lt su önerilir.

2.Gün:Berrak  çorba (et suyu,tavuk suyu),şekersiz komposto suları,bitki çayları  ve yağsız süt önerilir.

3.-7.Gün:Yumuşak,püre kıvamında gıdalar diyete eklenir.(Yoğurt,rendelenmiş  meyveler,sebze püreleri,haşlanmış yumurta beyazı vs) Günde en az 2 lt sıvı tüketimi,tuz kaybı olacağı için tuz tüketimi önerilir.Açlık hissettikçe az miktarda fakat sık sık (2 saatte bir) bu gıdaları tüketebilirsiniz.

8.Gün-2.AY: ÇOK ÇİĞNEYEREK,YAVAŞ YAVAŞ,AZ MİKTARDA olmak üzere her şeyden tüketmeye başlayabilirsiniz. Gıda tüketimini küçük kaselerde ,küçük çay veya tatlı kaşığı ile sağlamanız önerilir.

-ÇOK ÇİĞNEYEREK:Çünkü katı,ve bütünlüğü bozulmamış olarak yutulan gıdalar küçük midenize zarar verecektir.Ayrıca küçük bir mide ve bypass edilmiş bir bağırsağınız olduğu için ağzınıza aldığınız gıdaları çok iyi çiğneyerek ,sindirimin başlamasından önce küçük partiküller haline getirip,sindirimini kolaylaştırmış olacaksınız.

-AZ MİKTARDA:Çünkü küçük bir mideniz mevcut ve sınırı aştığınız takdirde bulantı-kusmalarınız olacaktır

-YAVAŞ YAVAŞ:Çünkü gıdaların sindirim sisteminize  hızlı geçişi hem bir taşma etkisi yaratarak bulantı-kusmalara,hem de içeriğine göre hızlı metabolik etkilere neden olarak (tansiyon düşmeleri,şeker düşmeleri  gibi ) halsizlik,baygınlık,karın ağrısı,baş dönmesi,terleme gibi bulgulara nden olacaktır.

2.AY-Geri Kalan Hayatınız:Günde 11.00 ve 19.00 olmak üzere 2 ana öğün yapın ve porsiyonlarınız ORTA boyu geçmesin. Öğün aralarında acıktığınızda, ara öğün olarak elma,muz,az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt tüketin.Tuz tüketmeyi unutmayın.

 LAPAROSKOPİK GASTRİK MİNİ BY-PASS SONRASI DİYET KURALLARI

Basit Özet:

-Kendinize daima “Sağlıklı, Doğal Diyet” oluşturun,

-Sloganımız AZ AZ,YAVAŞ YAVAŞ ,BOL ÇİĞNEYEREK beslenme olmalıdır.

-Genel olarak MGB ameliyatı ,size sağlıklı beslenme zorunluluğu sunmaktadır.Eğer bunun dışında bir beslenme uygularsanız mutlaka bir problemle karşılaşırsınız.Buna MGB CEZASI diyoruz.

-Yediklerinizi not alın ve karşılarına (+),(-) işareti koyarak ,nelerin sizi rahatsız ettiğini,neleri vücudunuzun tolere ettiğini anlamyıp,buna göre beslenme alışkanlıklarınızı ayarlayın.

 

 

Diyet Rehberi Daha Detaylı:

Küçük öğünler yiyin ve hem büyük lokmalardan hem de büyük öğünlerden kaçının.

-Her 2 saatte bir az miktarda yiyin. İdeal olarak hastalar günde altı küçük öğün hedeflemelidir

-Herhangi bir yiyecek yerken, yavaş yemeyi ve iyice çiğnemeyi unutmayın. Hızlı yemek yemek, yiyecekleri yutmak veya büyük ısırıkları yutmak,  orta veya  çok şiddetli karın ağrısı ile sonuçlanır.

-Öğünlerde sıvı içmemeye veya yavaşça, az miktarda sıvı almaya çalışın. Hızlı içme veya az miktardan fazla içme, şiddetli kramplara, karın ağrısı bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

-Yemeklerden ziyade, yemekten yarım saat önce veya sonra sıvı içmeye çalışın.

-Yemeklerden sonra uzanmak veya dinlenmek, yiyeceklerin mideden ince bağırsağa hareketini azaltacağından karnınızda ağrılara neden olabilir.

Basit karbonhidratlar, tatlılar, şekerler, şekerler, beyaz ekmek ve şekerli yiyeceklerden kaçının. Dikkatli olursanız, bu yiyeceklerin küçük miktarları zaman zaman (yavaş ve küçük miktarlarda) allabilirsiniz.

 

-Yavaşça alınan küçük miktarlarda basit karbonhidratlar genellikle iyi tolere edilir, ancak özellikle hızlı bir şekilde alındığında ve daha büyük miktarlar Ani Şeker Düşmelerine-Reaktif hipoglisemiye (postprandiyal hipoglisemi) yol açabilir.

Aşırı sıcak veya soğuk yiyeceklerin veya sıvıların aşırı olması bazı hastalarda semptomları artırabilir.

Taze meyve ve sebzeler orta miktarlarda tüketilebilir.

Yumurta ve “yağsız” (az yağlı) etler genellikle iyi tolere edilir ve önerilir. Vejetaryenler için, iyi bir protein, kalsiyum ve laktobasilus (probiyotik) kaynağının üçlü faydaları nedeniyle düzenli olarak özellikle yoğurt alımını şiddetle tavsiye ediyoruz.

-Özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ayda yağlı, yağlı yiyeceklere dikkat edin. Yağlı yiyecekler yenilebilir ancak miktarlar çok sınırlı olmalıdır. Büyük porsiyon yağlı yiyecekler karın semptomlarına ,bağırsak hareketlerinde artışa ,ishale neden olabilir.

-Laktozlu süt ürünlerinden kaçınılması gerekebilir. Hastaların “laktoz intoleransı” hakkında bilgi edinmesi gerekir, çünkü bu MGB sonrasında ortaya çıkabilir. Süt ürünü ile birlikte “LACTASE” alınırsa, bazen süt içeren laktoz yenebilir. Ayrıca laktoz içermeyen süt ürünleri çok daha iyi bir seçimdir.

Kuru krakerler genellikle iyi tolere edilir, yine her zaman küçük miktarlarda ve yavaşça alınır.

Yüksek lifli tam tahıllı gıdalar,tüketim için iyi seçimlerdir, ancak kalın ve ağır ekmekler genellikle bağırsağa bir miktar sıvı çektiğinden, şiddetli karın ağrısına neden olabilirler Bu akut ve çok şiddetli ağrıya neden olabilir.

-‘’Yüksek Yağlı Yemekler” ve mezelerden sakının. Yağ emilim bozukluğu ve yağlı gıda intoleransı, MGB ameliyatlarında sık gözlenir. Yüksek yağ alımı genellikle çeşitli karın ve bağırsak şikayetlerine yol açar.Bu nedenle az yağlı veya yağsız gıda tüketimi önerilir.

-Yüksek yağlı bir yemek genellikle belirgin, Gaz şişkinliği, dolgunluk, ishal, kramplar ve steatore (dışkı ile yağ kaybı)ile seyreden yağ emilim bozukluğu  semptomlarına yol açar.

OP.DR.MURAT AKBABA

%d blogcu bunu beğendi: