Bir Sayfa Seçin

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Eğer safra kesesinde taş oluşuyorsa safra kesesinin artık çaılşmadığı ve bu çalışmayan organın kişi için gereksiz olduğu düşünülür.Safra ameliyatı ise çalışmayan safra kesesinda iltihap oluşmaya başladığında göz önünde bulundurulur.Ameliyat sonrası sağlıklı bir diyet,kişinin ağrı,ishal,şişkinlik gibi yakınmalardan korunmasında gereklidir.

Ameliyattan sonraki ilk iki ay diyetinizde yağ oranının düşük,lif oranının yüksek olması çok önemlidir.Çünkü safra kesesinde depolanan safra artık devamlı ve gelişigüzel  bir şekilde barsağa akacaktır.Bu durum, özellikle yağlı öğünlerden sonra karın şikayetlerine sebep olacaktır.Safra kesesi alındıktan sonra ,safranın daha az konsantre edileceğinden,bu durum ince barsaklarda bir ishal nedeni olarak karşımıza çıkar.Bununla baş etmenin en önemli yolu ise yüksek lifli gıdalar tüketerek gaita kıvamının düzeltilmesi ile sağlanacaktır.

Zamanla mevcut safra kanalları bu duruma adapte olarak ince barsaklara bu kontrolsüz pasaj azalabilir ve yine eski diyetinize dönebilirsiniz.Fakat yağ sindiriminiz hala zor olacağından ,diyetinizde ki yağ oranınıza her zaman dikkat etmeniz istenecektir.Düşük yağ içerikli diyet genel olarak ,yağ oranının öğün başına 3 gramı geçmemesi durumudur.

Kırmızı et,yumurta sarısı,deri içeren kanatlı hayvan etleri,sakatatlar,tam yağlı süt ürünlerinde hazmı zor olan doymuş yağlar çok olduğundan bu gıdalardan uzak durmanız gereklidir.

-Trans yağ içeren Fast food ve işlenmiş gıdaları öğünlerinizde bulundurmayınız.

-Kızartmalar,

-Soğan ,sarımsak,baharatlar

-Gaz yapıcı baklagiller(kuru fasülye,barbunya,mercimek vs)

-Hazırlatılmış ve bekletilmiş etler

-Alkollü içecekler ve gazlı içecekler

-Kakao,kahve,helva

TÜKETMEYİNİZ!!!

-Diyetinizde yine kontrollü olmak üzere doymuş yağ olan zentinyağı,ayçiçek yağlarını tercih ediniz.

-Öğünlerdeki porsiyonları mutlaka küçültüp,öğün sayısını artırınız.

-Öğünlerinizde ki lif içeriğini artırınız.

Süt, sahlep, muzlu süt, ıhlamur, yoğurt, ayran, adaçayı, açık çay.

Haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş; kırmızı et, tavuk, balık, hindi, sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, dil, dalak, yürek gibi)

– Haşlanmış yumurtanın akı, beyaz peynir, kaşar, dil ve gravyer peyniri.

– Domates çorbası, süzgeçten geçirilmiş sebze çorbaları, buğday unu, pirinç, bezelye unu, mercimek unu, şehriye, yayla çorbaları, acısız tarhana.

-Beyaz ekmek, sade kraker, bisküvi, sade şekerli kuru pasta, sade şekerli kekler, fırında pişirilmiş yufka böreği, pirinç, makarna, irmik, kuskus, erişte, şehriye

-Un, süt ve tuzdan yapılmış soslar, hindistan cevizi, nane, kekik, tarçın

-İyi pişmiş; soğan, havuç, taze fasulye, pancar, bezelye, ıspanak, kabak, semizotu, pazı, ebegümeci, patates, havuç suyu, domates suyu.

– Ekşi olmayan bütün taze meyve suları (sulandırılmış olarak veya yemeklerden sonra içilebilir. Komposto şeklinde kabuksuz pişirilmiş: Elma, şeftali, kayısı, kırmızı erik, Çiğ, olgun, kabuksuz olarak: Muz, tatlı elma, şeftali, kayısı, çekirdeksiz üzüm, tatlı kiraz

.- Pekmez, şeker, bal (süzülmüş), reçel, sade lokum, akide şekeri, muhallebi, sütlaç, krema, jöleli tatlılar, tavuk göğsü, sade pelte ve fırında pişirilmiş hamur tatlıları (revani, yoğurt tatlısı ve benzeri).

TÜKETİNİZ!!!

OP.DR.MURAT AKBABA

 

%d blogcu bunu beğendi: