Bir Sayfa Seçin

Safra Polibi:

Safra kesesinde görülen polipler kötü huylu ya da iyi huylu olabilir. İyi huylu olanlar daha sık görülmektedir. Lipom, kolesterol, papiller, epitelyal, heterotropik, adenomatöz iyi huylu polipler arasındadır. Kolesterol polipleri safra kesesinde görülen poliplerin % 60 ını oluşturur. Kolesterol birikimi nedeniyle oluşur. Adenomlar, poliplerin % 25 ini oluşturur. Diğer polipler arasında iltihabi polipler, safra kesesi kanserleri sayılabilir. Kötü huylu olan polipler arasında müsinöz kistadenom, adenoakantoma, skuamöz hücreli karsinom sayılabilir.

Polipler genelde belirti vermeden gelişme gösterirler. Belirti verenler ise sıklıkla gıdalara tahammülsüzlük, hazımsızlık, karın şişkinliği, karın sağ üst bölümünde ağrı, kusma, bulantı, sarılık gibi semptomlar verirler. Teşhis için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve ilaçlı film tetkikleri yapılır. Poliplerin iyi ya da kötü huylu olması çaplarının belirlenmesi, şekillerinde olan düzensizlikler ile belirlenmeye çalışılır.

Ameliyat sonrasında patolojik inceleme yapılan poliplerin % 1-20 oranında kanserleşme riski saptanmıştır. Kanser riski olan adenomların çapı 12 mm den daha fazladır. Poliplerin çapları büyüdükçe kanser riski artmaktadır. Bu yüzden polipler genellikle 3 ayda bir takip edilmeli, tedavileri ihmal edilmemelidir. Uygulanacak tedavi poliplerin çapı 10 mm üstüne çıktığında, çok sayıda olması halinde safra kesesinin laparoskopik yöntem kullanılarak alınması yönündedir. Bu safra kesesi kanserinin gelişmesini önleyecektir. Yapılan ameliyatlarda sadece polipler değil, safra kesesinin tamamı alınmaktadır.Ameliyat sonrası hastaların 1-2 ay yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Hastalar bir süre mide sorunları, ishal ve karın ağrıları yaşayabilirler. Ameliyatın riskli olması durumunda, belli periyotlarla takip edilecek  olan poliplerin gelişimi izlenir.

%d blogcu bunu beğendi: